Test: Krbové vložky s teplovodním výměníkem – která je nejlepší?

tarifomat_energie_22_468120

Krbové vložky s teplovodním výměníkem jsou ideálním řešením pro milovníky klasických krbů, kteří zároveň uvažují o napojení na otopný systém. Moje vlastní srovnání vám jistě pomůže najít vhodného kandidáta i do vašeho domova!

Při výběru krbové vložky s teplovodním výměníkem je podstatný zejména poměr tepla, které je předáno do teplovodní soustavy. Vzniklé teplo se odvádí do zásobníku s teplou užitkovou vodou, akumulační nádrže a také rozvodů ústředního topení. V případě nízkoenergetického domu je vhodné pořídit si krbovou vložku s externím přívodem vzduchu.

Praktické rady pro instalaci

Vždy je však lepší svěřit instalaci krbové vložky do rukou profesionálů. Nutné je totiž dbát na to, aby byla zajištěna ochrana teplovodního výměníku proti přetopení, tedy vaření vody. Vhodné rovněž je chránit otopnou soustavu proti výpadku dodávky elektrické energie, neboť by došlo k zastavení oběhového čerpadla. V takovém případě se výměník nebude ochlazovat a mohlo by dojít k jeho poškození. Vhodným řešením je například zapojení oběhového čerpadla do náhradního zdroje elektřiny.


Přehled nejlepších krbových vložek

Krbová vložka ABX OXFORD TV

ABX OXFORD TV
Větší obrázek na Heureka.cz

Za zmínku stojí rovněž vysoká účinnost, která činí 80 procent. Výkon výměníku je 10-15 kW a objem vody 6/20,3 litrů. Spotřeba paliva činí 3,2 kilogramu za hodinu a minimální tah komínu je 12 Pa. Krbová vložka váží 125 kilogramů. Vytápěný prostor může mít velikost 200-280 metrů krychlových. K vytápění je možné používat palivo o maximální délce 54 centimetrů.

Výhody krbové vložky ABX OXFORD TV

 • Vysoká účinnost (až 80 procent)
 • Možnost používat palivo o délce 54 centimetrů
 • Nízká spotřeba paliva
 • Elegantní provedení

Nevýhody krbové vložky ABX OXFORD TV

 • Nižší vytápěcí schopnost (200-280 m3)

>> Zjistit aktuální cenu

Krbová vložka NORDICA 650

NORDICA 650
Větší obrázek na Heureka.cz

Krbová vložka NORDICA 650 se vyznačuje vysokou účinností, která dosahuje až 73 procent. Regulace je velmi snadná, zajištěna pouze jedním ovladačem. Nesporná výhoda této krbové vložky spočívá v předehřívání primárního, sekundárního i terciárního vzduchu. Objem výměníku tepla je 75 litrů. Pracovní tlak je maximálně 1,5 barů a pracovní teplota dosahuje 70 stupňů. Litinový rošt je opatřen límcem o šířce deseti centimetrů, který zabraňuje zanášení komína a také napomáhá udržet sklo čisté. Spotřeba dosahuje 6,5 kilogramů za hodinu.

Výhody krbové vložky NORDICA 650

 • Regulace jedním ovladačem
 • Vysoká účinnost (73 procent)
 • Velká vytápěcí schopnost (440 m3)
 • Decentní vzhled

Nevýhody krbové vložky NORDICA 650

 • Vysoká pořizovací cena

>> Zjistit aktuální cenu

Krbová vložka HS FLAMINGO AQUAFLAM 12 TV

HS FLAMINGO AQUAFLAM 12 TV
Větší obrázek na Heureka.cz

Spolehlivá krbová vložka HS FLAMINGO AQUAFLAM 12 TV umožňuje externí přívod vzduchu. Disponuje řadou bezpečnostních prvků a přípojkami vody po obou stranách. Bezpečnost zvyšuje standardní ochlazovací smyčka a také terciární přívod vzduchu, který předchází hromadění plynů přímo ve spalovací komoře. Nechybí ani automatická regulace hoření, které je řízeno vzduchovou klapkou spolupracující s řídicí jednotkou nainstalovanou přímo na zdi. Regulace průběhu hoření je zárukou výrazné úspory paliva. Zajištěna je třemi čidly. Důležité informace o teplotách jednotlivých čidel poskytuje grafický displej. Výhodou je jistě to, že není nutné instalovat klapku, neboť regulace je přímo součástí této krbové vložky. Dvojitý oplach skla je zajištěn předehřátým sekundárním vzduchem.

Chcete i Vy ušetřit několik tisíc korun?

Můžete zde získat úsporu až 70 % na elektřině a plynu!

Výhody krbové vložky HS FLAMINGO AQUAFLAM 12 TV

 • Snadné ovládání (grafické zobrazení čidel, čerpadel a teplot)
 • Sekundární spalování a terciární přívod vzduchu
 • Jednoduché provedení vhodné do jakéhokoli interiéru
 • Automatická regulace hoření

Nevýhody krbové vložky HS FLAMINGO AQUAFLAM 12 TV

 • Robustnější provedení

>> Zjistit aktuální cenu

Krbová vložka HAAS+SOHN VESUVIO 20 TV

HAAS+SOHN VESUVIO 20 TV
Větší obrázek na Heureka.cz

Krbová vložka HAAS+SOHN VESUVIO 20 TV umožňuje přívod vzduchu z venkovních prostor, stejně tak jeho regulaci. Nedochází tak ke spalování vzduchu, který je již ohřátý. Díky tomu se toto zařízení hodí do izolovaných prostor. Dvojí spalování šetří palivo, neboť dochází k zužitkování zbytkových hořlavých plynů. S tím souvisí také nižší spotřeba paliva. Vychlazovací smyčka slouží jako ochrana proti přetopení výměníku, například při výpadku dodávky elektrické energie. Jako palivo poslouží kusové dřevo, ekobrikety, uhelné brikety, to vše o maximální délce 30 centimetrů. Výměník umožňuje snadné čištění. Krbová vložka je konstruována k otvírání z levé i z pravé strany. Krbová vložka se vyznačuje výkonem 25,5 kW, z toho 19,8 kW náleží teplovodnímu výměníku. Vodní obsah výměníku činí 71 litrů.

Výhody krbové vložky HAAS+SOHN VESUVIO 20 TV

 • Mimořádně vysoká účinnost (82 procent)
 • Vysoký výkon (25 kW) a vysoká vytápěcí schopnost (až 460 m3)
 • Snadné čištění výměníku
 • Regulace externího přívodu vzduchu a zabudovaná vychlazovací smyčka

Nevýhody krbové vložky HAAS+SOHN VESUVIO 20 TV

 • Vyšší pořizovací cena

>> Zjistit aktuální cenu

Krbová vložka HS FLAMINGO AQUAFLAM 25 TV

HS FLAMINGO AQUAFLAM 25 TV
Větší obrázek na Heureka.cz

Krbová vložka HS FLAMINGO AQUAFLAM 25 TV s výměníkem a manuální regulací má výkon 25 kW (z toho 4 kW do vzduchu, zbylých 21 kW do vody). Přívod externího vzduchu se ovládá pomocí táhla. Tato teplovodní vložka má účinnost celých 78 procent. Vytápěcí schopnost činí 420-600 metrů krychlových. Pro vytápění je možné používat palivové dřevo (o délce polen maximálně 55 centimetrů) nebo dřevěné brikety. Spotřeba paliva dosahuje 5 kilogramů za hodinu. Průměrná teplota spalin je 278 stupňů. Maximální provozní tlak činí 2,5 barů. Tepelný výměník má objem 36 litrů. Sklo je udržováno čisté díky dvojitému oplachu předehřátým sekundárním vzduchem. Systém Eko-Air-In zajišťuje centrální přívod vzduchů pomocí externího nasávání ze zadní části kamen. Krbová vložka je opatřena také ochlazovací smyčkou. Přípojky vody je možné instalovat ze dvou stran. U dvířek se nachází ovládání komínové klapky. Prosklení může být rovné, panoramatické nebo prizmatické. Součástí vybavení je clona v topeništi, litinový rošt a popelník pod roštem.

Výhody krbové vložky HS FLAMINGO AQUAFLAM 25 TV

 • Vysoká účinnost (celých 78 procent)
 • Sekundární spalování a terciární přívod vzduchu
 • Čisté sklo díky dvojitému oplachu sekundárním vzduchem
 • Regulace externího přívodu vzduchu pomocí táhla

Nevýhody krbové vložky HS FLAMINGO AQUAFLAM 25 TV

 • Robustnější provedení

>> Zjistit aktuální cenu

Tabulka s přehledným srovnáním krbových vložek

Model krbové vložky Výkon Vytápěcí schopnost Účinnost Hmotnost Cena
ABX OXFORD TV 15 kW 280 m3 80 % 130 kg 18000-21000 Kč
NORDICA 650 10 kW 440 m3 73 % 220 kg 71000-74000 Kč
HS FLAMINGO AQUAFLAM 12 TV 12 kW 136 kg 22000-25000 Kč
HAAS+SOHN VESUVIO 20 TV 25,5 kW 460 m3 82 % 209 kg 36000-40000 Kč
HS FLAMINGO AQUAFLAM 25 TV 25 kW 78 % 211 kg 31000-35000 Kč

Závěrečné hodnocení nejlepších krbových vložek

Která krbová vložka nejlépe splní svůj účel? Rozhodně neprohloupíte, když vsadíte na model ABX OXFORD TV, který v sobě spojuje velmi příznivou cenu a také dobré parametry, zejména mimořádně vysokou účinnost. Pozornosti náročnějších zákazníků by neměla ujít krbová vložka HAAS+SOHN VESUVIO 20 TV, která je rovněž charakteristická vysokou účinností a také výkonem.

1 thought on “Test: Krbové vložky s teplovodním výměníkem – která je nejlepší?

Napsat komentář