Cena plynu 2016

Jste majiteli rodinného domu či bytu ve, kterém používáte pro každodenní potřeby zejména plyn? Děsíte se následujícího roku ohledně ceny plynu u svého dodavatele? V případě, že nejste spokojeni s cenou, kterou momentálně platíte za pravidelné nebo fixní období máte na výběr z několika desítek dodavatelů plynu.

Mezi ty nejvýznamnější na Českém trhu pochopitelně patří firma E. On. Firma působí skoro po celém území české republiky, kromě dodávky plynu zajišťuje i dodávky elektřiny. Jako jedna z firem, které dodávají energie myslí i na životní prostředí. Zajišťuje dodávku energií od domácností, přes podnikatele až po velké firmy, obce a města.

Pro obce a města má firma E. On připraven tarif PLYN24, který je garantován až na 2 roční smlouvou s fixovanou cenou plynu. Pro domácnosti je vhodný tarif STANDART PLYN. Smlouva je sepsána na 1 rok, bez poplatků za uzavření odběrové smlouvy, cena za plyn se mění dle aktuální trhové situace.

Dalším dodavatele plynu na českém území je firma ČEZ, která začala 2003 do našich domácností dodávat elektřinu a roku 2010 začala s dodávky plynu. Ačkoli firma ČEZ na mnoho z nás působí silným osobitým dojmem, ve skutečnosti je v této oblasti minoritním dodavatelem.

RWE je velkým dodavatelem, který bohužel má na našem území problém s úřady díky účtování vysokých záloh za dodávky energií. I přes tyto problémy společnost distribuuje plyn po skoro celém území. Výjimku tvoří pouze Jižní Čechy a oblast Prahy. Díky svým německým kořenům zajišťuje firma dodávky plynu v rámci Evropy až pro osm milionů zákazníků.

Nesmíme opomenout zmínit ruského giganta a zároveň partnera společnosti RWE, kterým nemůže být nikdo jiný než GAZPROM.

Pokud hledáte pouze lokální dodavatele energií, je dobré mít na paměti firmy, jako jsou: Pražská Plynárenská, Corasta s.r.o a např. Elimon.

Nádoba na plyn

Jak je to s cenou plynu

Cena zemního plynu byla do roku 2004 regulována Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Dnes je cena plynu regulována pouze pro domácnosti, pro ostatní subjekty je cena plynu závislá na vývoji trhu. Cena pro domácnosti je určována jednou ročně Energetickým regulačním úřadem. Přesné ceny zemního plynu na nové období jsou zveřejněny 30 dnů před přijetím v platnost. Tím každému odběrateli začíná 20 denní lhůta ve, které může změnit svého dodavatele. Výpočet ceny se odvíjí od spotřeby na 1m3, který je cca 10,5 kWh. Při výpočtu bychom měly myslet na fakt, že čím více zemního plynu budeme odebírat, tím budeme platit méně. Přesnou cenu spotřeby zemního plynu můžeme jednoduše zjistit na internetových, energetických kalkulačkách.

Kalkulačka

Energetické kalkulačky na internetu jsou skvělým nástrojem pro pohodlné nalezení výhodnějšího dodavatele pro vaše bydlení nebo podnik. Na internetu je jich spousta a některé jsou opravdu zdlouhavé a nepřehledné. Podle mého názoru je nejlepší energetická kalkulačka, kterou najdete na této stránce. Pro zjištění výhodnějšího dodavatele plynu nebo elektřiny vám postačí vyplnit několik údajů:

 1. Zvolení nabídky pro domácnost nebo firmu.
 2. Kraj ve, kterém se nacházíte.
 3. Zvolíte aktuálního dodavatele energie.
 4. Roční spotřebu můžete udat v reálných jednotkách m3 nebo kWh. V případě, že neznáte svou přesnou potřebu, zvolíte možnost „neznám”.
 5. Tato možnost je závislá na výběru v předešlém bodě. Pokud znáte svou spotřebu, vyplníte v tomto kroku zvolenou jednotku. Při zvolení, „neznám” vyplníte druh vašeho bydlení byt/dům.
 6. Doplňující krok k bodům 4 a 5. Pokud znáte svou reálnou spotřebu, napíšete zde reálné číslo dané jednotky, kterou jste uvedly v kroku 5. Při opačném výběru máte na výběr z 3 variant využití pro váš objekt 1. Vaření = plynový sporák, 2. Ohřev vody = karma, 3. Topení = plynový kotel, wavky.
 7. Krok vám dává při zaškrtnutí volby „ano” možnost dostávat neveřejné telefonické nabídky. Také se při tomto zvolení objeví 8. krok, kde máte prostor na napsání telefonního kontaktu. Při zvolení volby „ne” máte dotazník vyplnění a postačí, kliknout na potvrzovací tlačítko „SROVNAT CENY PLYNU”.

Fixace ceny

Upsat se svému dodavateli a přijít o starosti s hledáním výhodnějšího dodavatele každých 6 měsíců může někomu přijít jako dobrý nápad, ale realita je poněkud jiná. Fixace ceny za dodávky energií je velmi ošemetný trik dodavatele jak si udržet své zákazníky. Za příslibu nejvýhodnějších cen na trhu a jiných triků nebo bonusů. Avšak abych jen nehatil tuto možnost jak za správného výběru dodavatele ušetřit v řádu stokorun až tisíců. Vypíši zde výhody a nevýhody jak pro spotřebitele, tak pro dodavatele.

Výhody pro zákazníky:

 1. Každý zákazník si sám může dopředu zvolit měsíční/roční platby.
 2. Zákazník platí přibližně stále stejné ceny.
 3. Smlouva je automaticky prodlužována.

Nevýhody pro zákazníky:

 1. Zákazník platí stejnou nebo vyšší částku, než u běžného tarifu s možností odstoupení bez sankcí.
 2. Nemožnost kdykoliv změnit dodavatele.
 3. Sankce za předčasné ukončení smlouvy.
 4. Placení zákonného navýšení sazby za distribuci, poplatky, sazbu DPH.

Výhody pro dodavatele:

 1. Delší setrvání zákazníka díky automatickému prodloužení smlouvy.
 2. Zabránění odlivu zákazníků.
 3. Jednodušší plánování s cenami a nabídkami pro klienty.

Nevýhody pro dodavatele:

 1. Zkažení pověsti díky způsobu získávání podpisu smluv za pomoci externích „podomních prodejců”.

Osobně doporučuji si tuto záležitost nezlehčovat. Ceny plynu se pravidelně mění a přijde mi nelogické věnovat peníze do špatně zvoleného programu. Při změně popřípadě podepsání smlouvy o fixaci si samy za sebou udělejte porovnání nabídek. Porovnávejte ceny, chování, podmínky smlouvy, poplatky.

Pro odlehčení video: “Plyn už syčí z trouby ven…”

Změna dodavatele

Od roku 2007 si můžeme volit dodavatele energií. Průběh změny je velmi jednoduchý, nemusíte se bát zdlouhavého telefonování či oběhávání firem. Vše zařídíte z vašeho domova za pomocí kalkulačky, kterou jsme si vysvětlily výše. Rozhodně nepodepisujte smlouvy „podomních prodejců” s nabídkami levnějších tarifů. Jejich nabídky jsou velmi zmatečné a fungují na principu vás lidově řečeno „ukecat”, abyste nevěnovaly přílišnou pozornost. Smlouvu dostanete jen rychle do ruky pro letmé přečtení a nejlépe okamžité podepsání.  V případě, že budete mít osobní otázky, odkáží vás na firmu, kterou zastupují. Opravdový klidný průběh probíhá daleko jednodušeji a příjemněji.

plynová karma

 • Možnost výběru s klasických tarifů, ale i speciálních, které jsou z pravidla pouze časově omezené.
 • Změna dodavatele nenese potřebu výměny potrubí nebo plynoměrů. Smlouva je pouze smluvní.
 • Změna dodavatele trvá 1 – 3 měsíce dle výpovědní lhůty vašeho nynějšího dodavatele.
 • Poplatky při změně dodavatele se ze zákona žádné neplatí, avšak musíte dbát na přečtení smluv u jakéhokoliv dodavatele.
 • Změnit svého dodavatele můžete svévolně každých 6 měsíců, pokud není jinak uvedeno ve stávající smlouvě, kterou máte podepsanou (riziko fixovaných cen).
 • Při fixované ceně doporučuji podepsat smlouvy v maximální délce trvání 2 let.

Porovnání cen s rokem 2014 a 2015

Následující rok bude pro plyn poměrně klidným rokem, alespoň na jeho počátku, ale vše záleží na nestálé situaci. V případě, že by koruna vůči euru stále posilovala tak jako je tomu teď, cena plynu by mohla mírně klesnout nebo alespoň stagnovat. Při tomto scénáři není dobře ovlivněn jen plyn, stejná situace je i s elektřinou. Přesné ceny nebo tarify ještě nejsou veřejnosti známy. Avšak firma ČEZ a E. On slibuje nejlepší podmínky a zajisté se vyplatí zažít uvažovat o využití jejich služeb.

V případě, že by vaše roční spotřeba byla zařazena do nejnižší kategorie, ve které se bavíme o např. 840 kWh, měli byste podepsanou smlouvu u společnosti ČEZ s tarifem PLYN – KLASIK. Byla by pro vás správná volba přejít k firmě COMFORT ENERGY s.r.o, která nabízí smlouvu na 24 měsíců a nabízí možnost její vypovězení z důvodu zvýšení ceny nebo změny obchodních podmínek. S nabízeným tarifem byste za dodávku plynu za rok zaplatily pouhých 3355 Kč místo 6710 Kč.

One reply to Cena plynu 2016

 1. My bydlíme v bytě o velikosti 2plus1 a u Comfort energy jsme.Původně jsme měli dominanta tarif už ani nevím jaký jsme měli ale cenově, když jsme k nim přepisovali plyn, tak to znát bylo, náklady nám klesly. Takže můžu odsouhlasit co se tu o nich píše v článku..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *