Ceny plynu pro rok 2020

Rate this post

Zemní plyn – energie, na kterou nedaly dříve dopustit naše babičky, energie, která se opět v posledních letech vrací spolu s elektrikou na vrchní špičku žebříčků v užívání. Někteří od plynu vůbec neodešli, jiní se vrací, naopak skupina lidí zkouší nové způsoby… Ať je to tak, či onak, plyn stále patří mezi nejlevnější varianty, avšak i tak za určitých podmínek…

Ceny plynu v roce 2020 – výhledově

Zda ceny plynu zůstanou stejné nebo naopak se sníží či zvýší, nelze úplně přesně říci takto dopředu, ale zcela výhledově – pokud veškeré podmínky s dovozem budou stále stejné jako nyní, očekává se, že během roku 2019 poprvé po čtyřech letech mírně klesnou a nadále se takto udrží i v roce 2020. Možná i dalších letech…

hořící plyn

Důvod je celkem jasný. Zásobníky na plyn se poměrně plní. Dokonce se očekává nárůst dovozu plynu do celé Evropy, kdy konkrétně k nám se nejčastěji plyn dováží z Ruska, které přislíbilo minimálně stejné dávky zemního plynu jako doposud. Tady samozřejmě záleží na cenách dodání i z jiných evropských zemí, které by měly zůstat velice podobné. Jedno je však jisté, i tak Rusko vždy bude mít velký podíl na dovozu k nám jako nyní, jedná se o stálého dovozce…

Výjimky, které by mohly ještě ovlivnit ceny plynu směrem nahoru

Co by mohlo cenu plynu naopak zvýšit, jaké faktory?!

Nejvíce záleží na budoucnosti ukrajinského tranzitu, jelikož Rusko zůstává stále ještě dosti závislé na Ukrajině, kterou používá jako prostředníka k dovozu.

Cena se může zvýšit také vlivem zimy na přelomu roku 2019/2020, jako to bylo například v únoru roku 2018, kdy se do Evropy dostal chladný vzduch ze Sibiře. Čím větší zima, tím vyšší poptávka, proto by samozřejmě mohla stoupnout i cena zemního plynu. Vlastně se jedná o stejný postup jako u tolik domácnostmi oblíbeného uhlí.

I přesto, že na burzách cena plynu roste, dodavatelé si stále několik let drží tu svou. Avšak na jak dlouho?! Nepředbíhejme… My to beztak ovlivnit nemůžeme…

plynový hořák

Dodavatelé na českém trhu

V České republice můžeme nalézt více jak 200 subjektů, které vlastní povinně licenci na obchod se zemním plynem. Jedná se o společnosti, které prodávají plyn již koncovému zákazníkovi. Výběr je tedy dostatečný, více jak to, právě proto není vůbec snadné zvolit tu správnou firmu. Zvlášť, kdy mezi dodavately se pohybují i tisícové rozdíly v ceně. Ani to nám však kolikrát nemusí říci vše…

Jak vybrat toho nejlepšího dodavatele zemního plynu? Nezapomeňme se vždy informovat na tyto položky:

 • Cena

Nejen konečná ceny je zcela důležitá, ale dejme si pozor i na skryté poplatky. Typickým příkladem je poplatek vůbec za aktivaci nebo naopak ukončení odběru.

 • Délka výpovědní lhůty

Při podpisu smlouvy na dobu neurčitou počítejme i s delší výpovědní lhůtou.

 • Kvalita zákaznického servisu

Obrovskou výhodou je i osobní možnost návštěvy na pobočce pro případ nezbytně nutného řešení situací.

 • Pověst a recenze firmy

Nejznámější firmy, poskytující zemní plyn:

 • RWE

Jistota a profesionální služby, to nalezneme u této firmy. Mimo jiné i kvalitní zákaznický servis, mezi který patří například nonstop zákaznická linka či poradenská centra po celé České republice. RWE patří mezi pět největších společností v celé Evropě.

 • E. ON

V České republice působí od roku 1998, kdy zásobuje velký počet zákazníků, především v jižních Čechách a na jižní Moravě. Svým klientům nabízí nejen příznivé ceny, ale také plynové kotle a tepelná čerpadla nebo i bojlery s velice výhodnými slevami.

 • ČEZ

Největší zástupce dodavatelů ve střední Evropě, který poskytuje nespočet tarifů i nabídek cen. ČEZ je sázka na jistotu.

 • Bohemia Energy

Společnost s více než 720 000 spokojených zákazníků.

 • LAMA energy plyn

Jedná se o ryze českého dodavatele, který se významně specializuje i na domácnosti. Velikou výhodou je, že ceny nejsou závislé na celkových výkyvech trhu, jelikož si ropu i plyn těží sami. LAMA energy plyn poskytují nejlepší cenové nabídky na trhu bez ostatních skrytých poplatků.

 • Elimon plyn

Firma poskytující dokonalý servis od poradenství až po konečnou dodávku.

 • CENTROPOL

Centropol funguje již od roku 2002, avšak jako dodavatel zemního plynu je uznán od roku 2009. I tak si již získal statisíce spokojených zákazníků díky příznivým cenám.

 •   Pražská plynárenská

Pobočky po celé České republice, které poskytují spoustu nabídek, slev i bonusů pro různé skupiny odběratelů.

 • MND

Moravské naftové doly využívají plyn z vlastní těžby, což se poté odráží na výsledné ceně.

Výše zmíněné firmy – jedná se o ty větší a všeobecně známé. To však neznamená, že jsou výhodnější než i ten nespočet menších, tady nejmenovaných.

Tipy jak může typická česká domácnost ušetřit za plyn:

Seřízení plynového kotle. Co si budeme povídat, každý neseřízený stroj může mít klidně i dvojnásobnou spotřebu energie, než ten, který je prohlídnutý odborníkem a správně seřízený. Náklady na takového člověka nám tak pokryje menší spotřeba, a to se rozhodně vyplatí jednou za rok.

Inteligentní termostaty v bytě/domě. Můžeme si tak nastavit jak časově, tak i prostorově, dobu a míru vytápění.

Termostatická hlavice na každý radiátor. Je možné si tak regulovat míru vytápění v každé místnosti, kdy například v pokoji ke spánku nepotřebujeme až takové teplo jako například v místnosti, kde si celý den hrají naše děti.

Intenzivní, pravidelné, ale naopak krátké větrání. A to jak v létě, tak i v zimě.

Usnadňujme si vaření milými pomocníky –  například mikrovlnnou troubou, tlakovým hrncem, rychlovarnou konvicí nebo i tím, že na plotýnku dáme hrnec o stejné velikosti jako je varná plocha.

Nechávejme odkryté radiátory. Znamená to tedy, nechat je volné jak od nábytku, tak závěsů i mokrého prádla.

Neustále se informovat na nabídky u jiných dodavatelů. K tomu nám jednoduše může posloužit známá webová stránka www.tarifomat.cz, kde si můžeme bezplatně a rychle porovnat nabídky jednotlivých dodavatelů u nás.

3 replies to Ceny plynu pro rok 2020

 1. Viděl bych to tak, že ti co pořizují novostavby, tak tíhnou k moderním způsobům vytápění, naopak ti co mají domy starších ročníků tak setrvávají u původních možností topení, tedy u plynu. Sám bydlím v domě z roku tuším 1960 a co tu byl zaveden plyn, tak jsem ho nevyměnil. Nedávno sousedi přešli, co mají stejně starý dům, na tepelné čerpadlo a teda musím říct, že kravál to dělá slušný, že jsem rád za to čím topím já. Nikdy jsem si na plyn nemohl stěžovat a když už tak to bylo spíš právě na dodavatele, kterého máme již několikátého v pořadí. Změnil jsem vždycky kvůli finanční nabídce, teď mě vyšla nejlevněji Bohemia Energy, tak máme tu, ale jak dlouho s nimi setrváme těžko říct, smlouva je volná, tak třeba zas za chvíli převelíme jinam. Ceny sleduji docela pravidelně.

 2. Já tomu teda moc nevěřím, že by šla cena za plyn níž. Spíš půjde nahoru jako každý rok. My jsme s plynem přešli vloni k https://www.epet.cz/plyn/ , a i kdyby se za něj mělo platit zase víc, tak na tom budeme pořád líp, než jsme byli předtím. Vyplatí se čas od času se zeptat i u jiných dodavatelů na jejich ceny.

 3. Co si budeme povídat, ty ceny plynu jsou opravdu šíleně vysoké. Teď to šlo sice o něco dolů, ale kdo ví jak to bude letošní zimu. Já jsem se rozhodl, že už se nechci ohledně cen plynu stresovat a přešel jsem na topení dřeven. Z https://www.levnekrby.cz/ jsem si koupil krbová kamna a teď topím v nich. Finanční úspora je takto neskutečná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *