Nejlepší digestoře nad sporáky – recenze

Čeká vás nákup digestoře, ale nevyznáte se ve všech těch typech, typech odtahu a dalších parametrech? I já jsem před nějakou dobou řešila výměnu staré digestoře s malým výkonem. Proto se s vámi ráda podělím o následující srovnání, které vám jistě ušetří spoustu času při hledání ideálního pomocníka do vaší kuchyně.

Jak vybrat vhodnou digestoř

Výběr digestoře, jinak také známé jako odsavače par, má svá specifika, která byste při nákupu neměli opomenout.

Jaký typ digestoře zvolit

Nejdříve je třeba si ujasnit, jaký typ digestoře potřebujete. Vestavěná digestoř je z velké části ukrytá v kuchyňské skříňce, takže je velmi nenápadná. Podobně je tomu i v případě podvěsného odsavače par umístěného zespod kuchyňské skříňky. Minimum prostoru zabírají také výsuvné digestoře. Velkým výkonem a také jedinečným designem vynikají komínové digestoře, které ozvláštní celou kuchyň. Méně běžné jsou rohové, stropní a ostrůvkové odsavače par.

Jaké jsou možnosti odsávání

Předem si také ujasněte, jaký odvod par umožňuje vaše kuchyň. Ideálním způsobem je samozřejmě odtah přímo do komína. Nicméně v případě, že není možné napojit odsavač par na odtah, je možné využít recirkulaci, při níž je přefiltrovaný vzduch vháněn zpět do místnosti.

Jak vysoko umístit digestoř

V souvislosti s montáží digestoře je třeba mít na paměti zejména vhodnou vzdálenost digestoře od pracovní plochy. V případě plynové varné desky je doporučena výška 75 cm, u elektrické varné desky stačí 65 cm. V ideálním případě by varná plocha měla být užší než digestoř. Při plánování umístění digestoře vezměte v potaz také skutečnost, že čím výše je digestoř nainstalována, tím méně odsává.

Jaký by měla mít digestoř výkon

Pro zjištění optimálního výkonu digestoře je třeba zjistit velikost kuchyně, případně včetně obývací části, v metrech krychlových. Takový výkon by totiž měla mít i digestoř. Ovšem v případě, že často připravujete aromatická jídla (například ryby), je vhodné vybrat ještě trochu výkonnější digestoř, aby byl zaručen optimální výsledek odsávání. Většinou však také platí přímá úměra mezi větším výkonem a vyšší hlučností.

Přehled nejlepších digestoří nad sporáky

A jaké jsou nejprodávanější značky digestoří na českém trhu? Na horních příčkách v prodejnosti digestoří se drží oblíbený český výrobce Mora. Velmi dobré pověsti se těší také digestoře značky Whirlpool, ale čím dál populárnější jsou například digestoře značky Professor.

Digestoř Mora OP 620 W

Tradiční odsavač par Mora OP 620 W je vzhledem ke svému výkonu odsávání (180 m3/h) vhodný spíše do menších prostor, proto se ideálně hodí například do panelákových kuchyní, kde je navíc důležitý každý centimetr. Dostatečně silné osvětlení poskytuje maximální komfort při vaření. Samozřejmostí jsou tři rychlosti. Velmi praktický je tento odsavač par zejména díky své variabilitě, neboť umožňuje 7 možností umístění odtahu. Ovšem nepostradatelná je také možnost recirkulace.

Mora OP 620 W
Větší obrázek na MALL.cz

Výhody digestoře Mora OP 620 W

 • Praktická světelná signalizace provozu odsavače
 • Velká variabilita
 • Možnost horního, bočního i zadního odtahu
 • Možnost recirkulace

Nevýhody digestoře Mora OP 620 W

 • Menší výkon odsávání

>> Zjistit aktuální cenu

Digestoř Whirlpool AKR 420 IX

Odsavač par Whirlpool AKR 420 IX na první pohled zaujme svým elegantním provedením, díky němuž zapadne do každé moderní kuchyně, s dalšími spotřebiči v nadčasové nerezové barvě. Digestoř umožňuje nastavení tří stupňů výkonu, ale disponuje také funkcí recirkulace a nechybí ani kovový tukový filtr. Její výkon (180 m3/h) ji předurčuje jako ideální řešení zejména do menších kuchyní, které navíc díky žárovce příjemně osvětlí.

Whirlpool AKR 420 IX
Větší obrázek na MALL.cz

Výhody digestoře Whirlpool AKR 420 IX

 • Možnost recirkulace
 • Nenápadný, elegantní vzhled
 • Komfortní posuvné ovládání
 • Kovový tukový filtr

Nevýhody digestoře Whirlpool AKR 420 IX

 • Menší výkon odsávání

>> Zjistit aktuální cenu

Digestoř Whirlpool AKR 686 IX

Whirlpool AKR 686 IX
Větší obrázek na MALL.cz

Zcela v duchu s posledními trendy v designu je komínová digestoř Whirlpool AKR 686 IX, která vyniká nejen svým vysokým výkonem (420 m3/h), ale také elegantním designem a precizním provedením. O ozvláštnění se postará také skleněný doplněk v dolní části. Samozřejmostí je možnost odsávání do komína, stejně jako recirkulace. Zcela dostačující tři stupně výkonu v kombinaci s osvětlením prostřednictvím dvou halogenových žárovek vytváří vhodné podmínky pro vaření.

Výhody digestoře Whirlpool AKR 686 IX

 • Možnost recirkulace
 • Moderní komínové provedení
 • Halogenové osvětlení
 • Vysoký výkon

Nevýhody digestoře Whirlpool AKR 686 IX

 • Mírně vyšší hlučnost

>> Zjistit aktuální cenu

Digestoř Mora OT 631 X

Výsuvný odsavač par tradičního českého výrobce je charakteristický svým nenápadným vzhledem. Přesto se však jedná o spolehlivého pomocníka nabízejícího tři stupně výkonu (až 240 m3/h). Digestoř Mora OT 631 X s horním odtahem je k dostání v decentním nerezovém provedení, její součástí je také halogenové osvětlení. Z hlediska údržby jsou nesmírně praktické odnímatelné kovové filtry. Digestoř umožňuje nejen odsávání do komína, ale také recirkulaci.

Výhody digestoře Mora OT 631 X

Mora OT 631 X
Větší obrázek na MALL.cz
 • Možnost recirkulace
 • Odnímatelné kovové filtry proti mastnotě
 • Praktické výsuvné provedení
 • Halogenové osvětlení

Nevýhody digestoře Mora OT 631 X

 • Možnost pouze horního odtahu

>> Zjistit aktuální cenu

Digestoř Professor OP602

Výsuvná digestoř Professor OP602 s výkonem až 320 m3/h nabízí možnost odsávání do komína i recirkulaci. Nenápadnou digestoř s horním odtahem lze zabudovat do kuchyňské skříňky, takže si nerezové přední lišty v kuchyni na první pohled téměř nikdo nevšimne. Při vaření jsou velmi užitečné úsporné LED diody, které dostatečně osvětlí pracovní plochu. Kovové filtry proti mastnotám lze snadno vyjmout a očistit.

Výhody digestoře Professor OP602

Professor OP602
Větší obrázek na MALL.cz
 • Osvětlení LED diodami
 • Odnímatelné kovové filtry proti mastnotě
 • Vhodný pro zabudování do kuchyňské skříňky
 • Nenápadný vzhled

Nevýhody digestoře Professor OP602

 • Vyšší hlučnost

>> Zjistit aktuální cenu

Tabulka se srovnáním vlastností produktů

Typ digestoře Výkon odsávání Maximální hlučnost Počet rychlostí Počet motorů Provedení Barva Rozměry (vך×h)
Mora OP 620 W 180 m3/h 64 dB 3 1 klasický bílá 14×60×48,5 cm
Whirlpool AKR 420 IX 180 m3/h 66 dB 3 1 klasický nerezová 13×59,9×49,9 cm
Whirlpool AKR 686 IX 420 m3/h 66 dB 3 1 komínový nerezová 69×59,8×45 cm
Mora OT 631 X 240 m3/h 57 dB 3 1 výsuvný nerezová 4×59,8×30,1 cm
Professor OP602 320 m3/h 54 dB 2 2 výsuvný nerezová 17,7×59,8×30 cm

Hodnocení digestoří a doporučení k nákupu

Jak si tedy stojí recenzované digestoře v celkovém srovnání? Zejména do menších panelákových kuchyní je vhodným kandidátem odsavač par Mora OP 620 W. Cenově dostupné řešení představuje také digestoř Whirlpool AKR 420 IX. Pro náročné kuchaře, kteří si potrpí na prvotřídní vybavení, je jako dělaná digestoř Whirlpool AKR 686 IX, která na první pohled zaujme svým elegantním vzhledem. Digestoř Mora OT 631 X z dílny tradičního českého výrobce je spolehlivá a spolehlivá, stejně jako je tomu v případě odsavače par Professor OP602, který může směle konkurovat i mnohem dražším výrobkům.

Tip pro vás

Jestliže si netroufáte na montáž vybrané digestoře do kuchyňské skříňky a její správné napojení na odtah, tak nejrychlejší možností, jak oslovit firmy z vašeho okolí, co vám mohou provést montáž, je v současnosti poptávkový server Poptávej.cz. Podobnou službou nabízí také nově nabízí portál Robeeto, kde je zatím nabídka řemeslníků menší, ale rychle se rozvíjí, takže také stojí za vyzkoušení – je možné, že cenově výhodnější nabídku dostanete právě přes něj. Nejlepší postup, jak sehnat revizního technika tedy je:

 1. Vložte do tohoto formuláře na webu Poptávej.cz svou poptávku (čím přesněji zadáte údaje, tím přesnější odhad ceny zpravidla dostanete). Abyste získali ještě více nabídek, můžete poptávku také zadat na portál Robeeto.
 2. Počkejte, až se vám ozvou firmy z vašeho okolí a vyberte si z nich tu, co se vám nejvíce líbí. Nabídky se většinou sejdou do několika hodin od zadání. Rozptyl nabídek služeb může být v řádech i tisíců korun, proto se vyplatí počkat, než se jich několik sejde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *