Nejlepší plynové varné desky – recenze

2/5 - (1 vote)

V nedávné době jsem se rozhodl pro koupi nové varné desky. Protože vím, že se jedná o investici dlouhodobou a taková deska mi může posloužit i několik, možná i desítek let, chtěl jsem desku opravdu kvalitní. Nejprve jsem se porozhlédl po tom, co mi současný trh nabízí a po důkladném zvážení se mými favority staly desky plynové. Poté, co jsem si nastudoval výhody a nevýhody ostatních varných desek, neváhal jsem.

Co jsou to plynové varné desky?

Plynové varné desky představují určitý standard, který má dlouholetou tradici a mezi zákazníky je velice oblíbený. Zvláště v případě, kdy jako já vaříte celý život na plynu. Právě také z tohoto důvodu jsem se pro tento typ rozhodl. Plynová deska se navíc vyrábí v moha designech, čímž může kuchyni netradičně oživit. Teď mluvím hlavně o hořácích. Jejich tvar a rozmístění dělají každou desku něčím specifickou.  V nabídce se nachází desky se dvěma až šesti hořáky uspořádanými do kruhu nebo obdélníku.

Protože jsem chtěl, aby mi deska barevně ladila s kuchyňskými doplňky, byl jsem mile překvapen z nemalé škály barevného provedení. K dostání jsou desky klasicky bílé, matné, ocelově zbarvené, z mléčného nebo čirého skla, ale dokonce i nejrůznější pastelové barvy. Z tohoto hlediska si myslím, že si vybere skutečně každý. Pokud stále váháte, například z důvodu strachu na plynových deskách vařit, nemusíte mít obavy. Moderní desky jsou opatřeny pojistkou. Navíc si sami regulujete výšku plamene a vidíte jeho intenzitu. Samozřejmě i mě zajímala cenová nabídka a i zde jsem byl mile překvapen.

Ceny se pohybují od dvou tisíc zhruba po dvacet tisíc. Záleží na konkrétním typu a funkcích, kterými je deska vybavena.. Kuchaře jako jsem já, který vaří denně a bez sporáku se prakticky neobejde, v neposlední řadě zajímá možnost údržby. Mřížka u současných desek je vyráběna z takových materiálů, které se čistí více než dobře, takže údržba je rychlá a snadná.

Zde jsem pro vás shrnul výhody a nevýhody, proč jsem se nakonec rozhodl právě pro desku plynovou.

Výhody

 • Desky se hodí do každého typu kuchyně (rustikální, moderní)
 • Nižší cena
 • Rychlá regulace ohřevu
 • Nenáročnost údržby

Nevýhody

 • Díky plamenu nerovnoměrný ohřev
 • Menší energetická efektivita (50 %)
 • Nutnost použití mřížky pro ochranu nádobí

Přehled nejlepších plynových varných desek

Rád bych vám představil produkty, které jsem nakonec zařadil do mého užšího výběru a hledal mezi nimi desku, která by mi vyhovovala po všech směrech.

Whirlpool AKM 226 IX

Plynová varná deska Whirpool
Větší obrázek na MALL.cz

Tento typ varné desky v nerezovém provedení je velice elegantní a hodí se do každého typu moderní kuchyně. Deska je opatřena čtyřmi plotýnkami různých velikostí s maximálním příkonem 7300 W. K ovládání desky slouží knoflíky umístěné na pravém boku. Těmi se zapalují a regulují jednotlivé plotýnky.

Deska je obsahuje bezpečností ventily u každého hořáku, které brání samovolnému unikání plynu. K ochraně nádobí je použita ocelová mřížka. Přívětivá cena desky jistě osloví mnoho zákazníků. Deska je vyráběna ve standardním provedení o rozměrech 58 cm x 4,1 cm x 50 cm (š x v x h).

Výhody

 • Bezpečnostní ventily
 • Elektrické zapalování pomocí knoflíků
 • Dodání společně s propanbutanovou tryskou

Nevýhody

 • Absence doplňkových funkcí

>> Zjistit aktuální cenu

Beko HIMG 64223 SX

Beko HIMG 64223 SX
Větší obrázek na MALL.cz

Varná deska v nerezovém provedení je opatřena čtyřmi hořáky o celkovém příkon 7400 W. Hořáky se zapalují mechanicky pomocí knoflíků umístěných na přední straně desky. Zapalování je tedy jednoduché a velice rychlé.

Stejně tak jako u desky předchozí, jsou hořáky opatřeny pojistkou bránící samovolnému unikání plynu. Velkou výhodou desky je snadná údržba povrchu, který se nezahřívá, proto se potraviny nepřipalují. Pro ochranu nádobí před silným žárem slouží dvě smaltované mřížky.

Deska se vyrábí ve standardním provedení o rozměrech 58cm x 4,5cm x 49cm (š x v x h).

Výhody

 • Bezpečnostní ventily
 • Nezahřívající se povrch
 • Elektrické zapalování

Nevýhody

 • Společně s varnou deskou nejsou k dostání propanbutanové trysky
 • Vyšší hmotnost (8,2 kg)

>> Zjistit aktuální cenu 

Amica PG 7520 Eco

Varná deska amica PG 7520 Eco
Větší obrázek na MALL.cz

Díky svému vzhledu se tato varná deska hodí do kuchyní vystavěných v retro stylu. Kovová deska v antracitové barvě je opatřena čtyřmi hořáky, které se ovládají pomocí mosazných knoflíků v pravé části desky.

Bezpečnost při vaření je zajištěna díky dvěma samostatným smaltovaným roštům a díky přítomnosti pojistek znemožňujících samovolné unikání plynu.

Maximální příkon desky je 5850 W. Jedná se o menší příkon než je tomu u desek ostatních. Deska je vyráběna ve standardním provedení o rozměrech 58 cm x 40 cm x 51 cm. Více informací o desce získáte na stránkách

Výhody:

 • Bezpečnostní opatření
 • Zajímavý design

Nevýhody

 • Menší příkon

>> Zjistit aktuální cenu

Bosch POH 6B6B10

Bosch POH6B6B10
Větší obrázek na MALL.cz

Tato plynová deska dokáže uspokojit i náročnějšího zákazníka. Za poměrně příznivou cenu splňuje určitý nadstandard. Deska je vyrobena z černého tvrzeného skla. Díky tomu působí velice elegantním dojmem. Deska je vybavena čtyřmi hořáky, z nichž jeden disponuje funkcí WOK hořáku a jeden funguje jako hořák úsporný. Hořáky se ovládají pomocí elektrických knoflíků. Deska je určena pro samostatné i vestavěné sporáky.

Maximální příkon hořáků je 7700 W. Deska je vybavena vysoce bezpečnostními prvky. Mezi ně patří Termoelektrická pojistka, která zajistí okamžité zastavení přerušení přívodu plynu při zhasnutí plamene. Deska je opatřena samostatnými smaltovanými rošty pod hrnce. K dostání je deska v provedení o rozměrech 56 cm x 4,5 cm x 48 – 49 cm.

Výhody

 • Vysoká bezpečnost
 • Doplňkové funkce

Nevýhody

 • Vyšší pořizovací cena

>> Zjistit aktuální cenu

Siemens ER 626PB70E

Siemens ER626PB70E
Větší obrázek na MALL.cz

Jedná se o plynovou varnou desku, která jistě uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Sklokeramická deska je vybavena čtyřmi hořáky, z nichž jeden je úsporný a jeden silný. Maximální příkon je 7700 W.

Bezpečnost je zajištěna termoelektrickou pojistkou, díky které je okamžitě zastaven přívod plynu při zhasnutí plamene. Deska obsahuje samostatné litinové rošty pod hrnce. Jejich velkou výhodou je snadná údržba, protože rošty je možné mýt v myčce.

Povrch je odolný vůči teplu, takže nedochází k připalování a desku lze lépe udržovat čistou. Deska je určena pro vestavěné sporáky. Deska je vyráběna v provedení o rozměrech 30,2 cm x 5,2 cm x 52 cm.

Výhody

 • Snadné udržování čistoty desky i roštů
 • Kvalitní bezpečnostní prvky

Nevýhoda

 • Za poměrně vysokou cenu absence doplňkových funkcí

>> Zjistit aktuální cenu

Bosch PCQ 715M90 E

Bosch PCQ 715M90 E
Větší obrázek na MALL.cz

Na závěr představím varnou desku Bosh, která je po stránce funkčního vybavení velice kvalitní. Nerezová deska je vybavena pěti hořáky o celkovém příkonu 11400 W. Jedním z hořáků je zákazníky velice žádaný WOK hořák. Hořáky jsou ovládány pěti nerezovými knoflíky a jedním hlavním vypínačem.

Tento typ varné desky je vybaven bezpečnostními prvky, díky kterým se vaření stává skutečnou radostí bez zbytečných obav. Každá domácnost s dětmi jistě ocení přítomnost dětské pojistky. Dalším bezpečnostním prvkem je termoelektrická pojistka zhasnutí plamene. Hrnce jsou chráněny litinovými podložkami.

Více informací o produktu naleznete na stránkách

Výhody

 • Doplňkové funkce – wok hořák
 • Přítomnost dětské pojistky

Nevýhody

 • Přednastaveno na zemní plyn

>> Zjistit aktuální cenu

Srovnání varných desek

Produkt Maximální příkon (W) Materiál desky Ovládání desky Počet hořáků
Whirlpool AKM 226 IX 7300 nerezový plech manuální elektrické 4
Beko HIMG 64223 SX

 

7400 nerezový plech manuální elektrické 4
Amica PG 7520 Eco 5850 kov manuální elektrické 4
Bosch POH 6B6B10 7700 tvrzené sklo manuální elektrické 4
Siemens ER 626PB70E 7700 sklokeramika manuální elektrické 4
Bosch PCQ 715M90 E 11400 nerez manuální elektrické 5

 

Závěr

Plynové varné desky jsou vhodné zejména pro ty, kteří k vaření využívají plyn, a tento způsob jim plně vyhovuje. K dostání jsou produkty vhodné pro volně stojící i vestavěné sporáky. Jedná se o kuchyňský spotřebič vyráběný v moha různých variantách, jak rozměrových, tak i designových.  Mnou výše představený přehled, představuje varné desky vhodné pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou investovat větší finanční obnos, tak i pro ty,  kteří  hledají  větší kvalitu a komfortnější vybavení za vyšší cenu.

Protože si však myslím, že když už se jednou pro nějakou tu investici rozhodnu, zvláště pokud je dlouhodobá, je dobré si připlatit a užívat si tak komfortu a jakéhosi nadstandardu. Z tohoto hlediska jsem šel zlatou střední cestu a zvolil jsem produkt Bosch POH 6B6B10. Z pohledu kulináře ocením vybavenost varné desky hořákem WOK, a také vzhledově mi deska velice imponuje. Pro instalaci do sporáku jsem pak našel do druhého dne řemeslníka na Poptávej.cz a zatím jsem s deskou naprosto spokojen.

2 replies to Nejlepší plynové varné desky – recenze

 1. Léta vařim na plynu a jsem s tím spokojená.

 2. Plyn je samozřejmě na vaření super, mám to taky moc rád. Ale i restaurace se teď uchylují spíše k tomu, že čím dál tím častěji vaří na indukci. Jednak je plyn drahý a za druhé si tím doma de facto topíte. Ono když pak rozjedete čtyři hořáky, tak to fakt poznáte. No. Takže my jsme taky vyměnili plynový sporák za indukční, když jsme dělali novou kuchyň. Manželka ale říká, že nejlepší nákup stejně jsou textilní roletky do oken, tak nevím. 😀 Že já se vlastně snažím. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *