S liberalizací trhu s plynem se nám naskytla možnost vybrat si dodavatele podle našich přání. Vybíráme si především podle ceny, ale stále častěji jsou pro nás důležité také jiné věci. K nim patří především zákaznický servis. Zajímá nás jeho dostupnost a rychlost řešení našich požadavků. Dodavatelé plynu se předhánějí ve svých nabídkách. Snaží se tak přetahovat zákazníky od konkurence. Kromě výhodných cen nabízí rovněž doplňkové služby například levné volání nebo slevy u vybraných obchodníků.
Přestože již není RWE tak dominantní dodavatel zemního plynu jako dříve, stále patří k nejvýznamnějším na českém trhu. Tato německá společnost poskytuje také elektrickou energii a výhodné volání. V České republice zaměstnává přes 4000 lidí. Skupinu RWE u nás tvoří čtyři divize. RWE Energie se stará o dodávky zemního plynu a elektrické energie. Distribuci zajišťuje RWE Grid Holding. RWE Gas Storage se věnuje uchovávání plynu. Firma je největším provozovatelem podzemních zásobníků. Teplárenství má na starost RWE Energo. Na internetových stránkách této společnosti si můžeme snadno najít optimální tarif. Stačí si zvolit spotřebu a lokalitu. Pro nové zákazníky RWE připravilo zajímavé bonusy. K nim patří především RWE karta, která svým držitelům umožňuje čerpat zajímavé slevy v kině, zimních a letních rekreačních střediscích. O zvýhodněných cenách jsou její klienti pravidelně informováni prostřednictvím e – mailu. RWE disponuje nejširší sítí zákaznických center u nás. Klientům slouží také nepřetržitá infolinka.
Dalším významným hráčem na trhu s plynem je ČEZ. Kdysi monopolní dodavatel elektrické energie se zaměřil také na tuto surovinu krátce po uvolnění trhu s ní. Pro své zákazníky má pět tarifů. Plyn Klasik nabízí průměrnou úsporu ve výši 15 %, kterou garantuje po celý první rok s možností prodloužení. 10 % slevu každý rok nabízí tarif ČEZ s odměnou. Navíc všichni ti, co zemní plyn využívají k vytápění, obdrží bonus 2000 Kč. U tarifu Praktik platíme pouze za spotřebovaný plyn bez měsíčních záloh. Ušetřit se dá také při používání ČEZ se zárukou. Tady je garance nižší ceny oproti RWE, E.ON a Pražské plynárenské. Také e – tarif Plyn plus nám přináší úsporu ve výši 10 %.
Společnost E.ON v současnosti patří k významným dodavatelům jak zemního plynu, tak elektrické energie. V rámci Evropy má 15 miliónů zákazníku, v České republice její podíl na dodávkách elektřiny činí 20 %, plynem zásobuje 200 000 klientů. U zemního plynu nabízí slevu až 20 %. Její aktuální výše se liší podle spotřeby a lokality. Pro přesný výpočet slouží přehledná kalkulačka na firemních internetových stránkách.
Dalším velkým dodavatelem zemního plynu je Pražská plynárenská. Ta se může pochlubit dlouhou tradicí, která sahá až do roku 1847. Firma se původně zaměřovala, jak již její název napovídá, hlavně na dodávky pro Prahu, nyní však zásobuje zemním plynem a elektrickou energii celou Českou republiku. Nabízí hned několik zajímavých tarifů. Ty obsahují 6,5 % a 11 % slevy. Zvýhodněné ceny má Pražská plynárenská také pro firmy, starobní důchodce a držitele průkazů ZTP/P.
Bohemia Energy je na českém trhu již více než deset let. Za tu dobu si získala přes 700 000 zákazníku, což ji řadí k jednomu z největších alternativních dodavatelů elektřiny a zemního plynu. Pod tuto firmu patří také sesterské společnosti Comfort Energy a Slovakia Energy. Zaměřuje se především na domácnosti, malé a střední podnikatelské subjekty. Novým zákazníkům nabízí program Jubileum, který lze uzavřít na dobu neurčitou nebo na 1, 2 a 3 roky. V případě závazku se poskytuje dodatečná sleva ve výši 1 % po celé období trvání smlouvy.
Silnou českou společnost se stoletou tradicí v těžbě ropy a zemního plynu představují Moravské naftové závody. V roce 1996 je koupila skupina KKCG – Oil and Gas. Od té doby dochází k velkým investicím do nových technologií, díky čemuž se Moravské naftové závody staly jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících firem v rámci celé střední a východní Evropy. v roce 2003 byl otevřen první podzemní zásobník zemního plynu. Zajímavý tarif je především Plyn z první ruky, který zaručuje stálou cenu po předem dané období. Není se přitom třeba zavazovat k odběru na žádný čas a lze smlouvu vypovědět kdykoliv bez jakýchkoliv sankcí.
Yello Strom je jednou z nejznámějších alternativních společností v sousedním Německu, kde dodává elektrickou energii a zemní plyn miliónu odběratelů. Na český trh vstoupila v listopadu 2012, když vznikla její divize Yello Energy. Ta se od svého vzniku zaměřuje hlavně na menší odběratele – domácnosti a drobné podnikatele. Nízkých cen svých produktů dosahuje mimo jiné úsporou v administrativních činnostech. Yello Energy totiž nemá kamenná zákaznická centra. To ale nic nemění na tom, že se její zákazníci mohou obrátit v případě jakýchkoliv nesrovnalostí nebo dotazů na operátory zákaznické linky nebo vyslat svůj požadavek elektronickou cestou. Cenově zajímavý je v nabídce této společnosti tarif Yello Joule.
Dalším alternativním dodavatelem plynu na českém trhu je firma X Energie. Na českém trhu působí již od roku 2011. Má výhodné tarify pro domácnosti i malé a velké odběratele z řad firem. Kolik ušetříme si lehce spočítáme na kalkulačce na internetových stránkách X Energie.
Kromě těchto větších společností dodávajících zemní plyn existuje řada menších. Ty rovněž mohou mít zajímavé ceny. Porovnat je lze na některé z nezávislých kalkulaček. Mějme však na paměti, že svým výběrem dodavatele můžeme ovlivnit pouze cenu samotné suroviny, ale cena distributora vždy zůstává stejná, neboť o dopravu se nám ve všech případech stará společnost RWE. Spolehlivý srovnávací internetový portál je Tarifomat.cz. Ten nabízí srovnání cen široké škály služeb. V oblasti zemního plynu portál pracuje s aktuálními údaji 14 dodavatelů, jakými jsou například RWE. E.On Energy, Bohemia Energy Entity, X Energie, České energetické centrum, Quantum, Lumen Energy či Comfort Energy. Po jednoduchém vyplnění kalkulačky se zobrazí aktuální ceny. O změnu dodavatele můžeme zažádat přímo na této internetové stránce. Všechny firmy nabízející zemní plyn domácnostem či firmám najdeme na https://tarifomat.cz/poskytovatele-energii/. Tady se více dovíte o aktivitách a historii společností. Součástí portálu jsou rovněž odkazy na internetové stránky jednotlivých firem. Přečíst si tady můžeme recenze od zákazníků, kteří již jejich služeb využívají. Součástí tohoto portálu jsou také všeobecné obchodní podmínky a aktuální ceny plynu. Pokud se již rozhodneme provést změnu dodavatele plynu, musíme nejdříve dodržet to, k čemu jsme se zavázali u stávajícího dodavatele. Ve většině případů je součástí smluv na dobu neurčitou výpovědní lhůta, kterou je nutno dodržet. Ta je nejčastěji v délce tří měsíce. Pokud plynem topíme, tak bychom změnu dodavatele měli provést již v letních měsících tak, ať od začátku topné sezóny můžeme využívat lepší tarif. Změna dodavatele je zcela zdarma. Nemusíme se odhlašovat od stávající společnosti. Veškerou administrativu za nás už vyřídí nový dodavatel. Podobně jako u jiných smluv je i v tomto případě nezbytné si vše před podpisem důkladné přečíst a na případné nejasnosti se doptat.
To je neskutečný kolik je těch firem, když se to takhle sepíše a to předpokládám, že ještě nejsou všechny. My jsme teda u X energie a co tu čtu, tak prý dodávají i firmám, což je pro mě novinka, myslel jsem, že jsou zaměřený pouze na dodávky domácnostem, když si mohou dovolit nasadit tak nízké ceny. U nás doma dobrý.
Vysoké ceny energií a hlavně teda ta šílená inflace, kterou posledních několik měsíců máme mě celkem nedávno začaly opravdu děsit. Hlavně kvůli tomu, že jsem měla strach co se stane s mými úspory. Nakonec jsem to ale vyřešila docela chytře. Úspory jsem si z banky vybrala a nakoupila jsem za to investiční mince – https://zlataky.cz/hledat?q=Wiener+Philharmoniker které teď mám doma. Myslím si, že toto je jako ochrana úspor před inflací asi nejlepší volba.