Doby, kdy plyn dodával do domácností jediný monopolní dodavatel, jsou již naštěstí pryč. V současnosti si lze vybrat z nabídky mnoha společností a jako v každém oboru, kde je konkurence, i v oblasti dodávek plynu pro domácnosti to ceny tlačí dolů. Díky internetu si pak můžete jednoduše porovnat jednotlivé nabídky. A někdy stačí jen pohrozit stávajícímu dodavateli odchodem a i on se rozhoupe k lepší cenové nabídce, jen aby o řádně platícího a ověřeného zákazníka nepřišel. Nebojte se tedy ozvat a získat dodávky plynu za výhodnější cenu i u vás doma.
Kdo u nás nabízí plyn pro domácnosti?
Dodávky plynu v současnosti nabízejí nejen energetičtí giganti, ale i řada menších společností. Mezi ty největší s počtem odběratelů elektřiny a plynu nad milion patří: ČEZ Prodej, RWE a E. ON energie. Ke středním firmám s několika sty tisíci zákazníky pak patří Pražská plynárenská a Bohemia Energy entity. Několik desítek tisíc zákazníků mají X Energie, EP Energy Trading, Europe Easy Energy, Comfort Energy, Armex Energy, Vemex Energie, Lama energy, Right Power Energy, Optimum Energy a v tisících počítají své zákazníky ještě firmy MND (Moravské naftové doly), Slovenský plynárenský průmysl (SPP), Elimon, Gas International, Energie2, Carbonunion Komodity, Akcenta Energie, Enra Services, Česká energie, Erste Energy Services, Halimedes, One Energy, Corasta, Stabil Energy, Fosfa (Feel ecoenergy), Eneka, Quantum, ČM Energetika
Existují i další společnosti, ale jejich podíl na trhu je téměř zanedbatelný, protože nedosahují ani tisíce odběratelů. Jsou to Blue-Gas, Central Energy, ST Energy, SVT Group, Plyníci/Czech Energy s.r.o., Energy Bees, Lumen Energy a Primagas. Neznamená to ale, že se počet jejich zákazníků nemůže časem zvýšit, některé z nich jsou na trhu teprve krátce. Na trhu jsou i další společnosti, ale počty jejich zákazníků se nám nepodařilo dohledat, například Fonergy.
Etický kodex
U jednotlivých dodavatelů je důležité, zda působí celorepublikově, nebo se jedná jen o lokálního dodavatele. Na webu najdete také informaci, zda daný dodavatel podepsal Etický kodex obchodníka s energiemi, který předepisuje obchodníků přesná pravidla, jak jednat se zákazníky. Podpis kodexu je tak pro vás určitou garancí solidního jednání ze strany dodavatele.
Jaké ceny jsou nabízeny?
Na internetu najdete řadu srovnávacích webů, které vám pomohou zorientovat se v nabídce jednotlivých společností. Například na www.tarifomat.cz najdete kalkulačku energií, kde si svého dodavatele může vyhledat na základě několika parametrů: kraj, kde žijete, roční spotřeba plynu, typ nemovitosti, typ spotřeby, tedy zda jen na vaření, ohřev vody nebo i na vytápění. Pokud zadáte své mobilní číslo, dostanete informace i o neveřejných nabídkách a různých akčních slevách od jednotlivých dodavatelů, které byste jinak na internetu nenašli.
Ale Tarifomat vám pomůže, i když své údaje zadávat nechcete a svou roční spotřebu neznáte. Nabídky jsou srovnány přehledně podle ceny za rok. V rychlém přehledu zjistíte i na jak dlouho byste museli uzavřít smlouvu, jak dlouhá je výpovědní lhůta, zda je cena garantovaná či ne a přímo z přehledu pak můžete kliknout na konkrétní nabídku a po zadání svého telefonního čísla budete kontaktováni specialisty Tarifomatu s dalšími detaily. Nebo se můžete sami vydat na web konkrétního dodavatele zjistit si další informace tam, výběr je jen na vás.
Jak se liší ceny u jednotlivých dodavatelů, nejlépe zjistíme na konkrétních příkladech. Například na dotaz na vytápění bytu, vaření a ohřev teplé vody ve Středočeském kraji, kdy zákazník se zákazník chystal do bytu teprve stěhovat a tak neměl představu o své roční spotřebě, našel Tarifomat celkem 98 různých nabídek. Nejlevnější byla nabídka od firmy Primagas, tarif Jaro 2016, která při uzavření smlouvy na dobu určitou do konce roku 2017 garantovala do stejného data cenu za roční odběr 19 895 Kč. Těsně pod 21 tisíci se pohybovaly nabídky ENRA (eFIX36) se smlouvou na 36 měsíců a Fosfa (e-Tarif Exclusive) bez smlouvy na dobu určitou, ale také bez garance ceny. MND nabízela smlouvu na dobu neurčitou s cenou 21 409 Kč za rok a pod 22 000 Kč se dostaly i nabídky dalších firem (E.ON, Corasta, Foenergy). Z velkých společností nabízí plyn po již zmíněné společnosti E.ON nejvýhodněji RWE, tarif plyn Extra+ za cenu 22585 Kč. Nejdražší byla nabídka Bohemia Energy (tarif Basic) za 29 753, ale stejná společnost nabízela i levnější variantu, tarif Najisto 24 za 28 118 Kč.
Dále jsme porovnávali nabídky na dodávku plynu jen na vaření a jako lokalitu jsme zvolili Jihomoravský kraj, spotřebu jsme předem opět neznali. Nejlevnější byly celkem tři různé nabídky od firmy Fosfa, přičemž u tarifu e-Tarif Exclusive uváděla cenu 2 737 Kč za rok, e-Tarif Standard za 2 766 Kč a Smart Exclusive za 2 781 Kč. Ale ani u jednoho tarifu společnost negarantovala ceny. Pod třemi tisíci byly ještě nabídky Foenergy (tarif Premium za 2790 Kč), další nabídka Fosfa (Smart Standard za 2 810 Kč), MND (Plyn z první ruky – Bonus Online za 2 818 Kč, MND (plyn z první ruky – Online za 2 882 Kč, Armex Energy (tarif Plyn za 2 926 Kč, Europe Easy Energy (Duo za 2939 Kč), dva tarify od Blue-Gas (Blue Dream a Klasik, oba za 2 949 Kč) a EP Energy Trading (Klasik Optimum za 2 994 Kč). Nejdražší byla nabídka Blue-Gas, tarif Blue Extra za 4 721 Kč a Pražská plynárenská za 4 477 Kč.
Ať už si vyberete jakéhokoli dodavatele, vždy si pečlivě přečtěte smluvní podmínky. Zdánlivě dobrou cenu mohou nevýhodné podmínky překlopit mezi nabídky, na které byste reagovat neměli. Informací pro porovnání je dostatek.
Tipy, jak ušetřit
Pokud si pořizujete nový plynový kotel, neřiďte se jen cenou, ale raději se poraďte s odborníky. Kotel není investice na pár dní, proto je dobré nechat si spočítat takzvanou tepelnou ztrátu objektu, pro nějž kotel chcete koupit, a podle toho si vybrat kotel s odpovídajícím výkonem. Příliš vysoký výkon znamená totiž nižší účinnost a tím i zbytečně vysokou spotřebu plynu, naopak, příliš nízký výkon zase neumožní vytopit dům či byt dokonale. Důležitý je také výkonový rozsah kotle, který umožní efektivní vytápění při nízkém minimálním výkonu i v období, kdy se už jen přitápí, tedy obvykle na jaře a na podzim. Je-li výkon kotle vyšší než okamžitá tepelná ztráta objektu, bude se pořád vypínat a zapínat, což se podepíše nejen na účtu za plyn, ale také na stavu kotle a jeho životnosti. Pokud nechcete investovat do služeb specialisty, tak před nákupem kotle alespoň prostudujte rady na internetu na téma „jak vybrat plynový kotel“.
Pohodlný je jistě u každého kotle týdenní režim, ale dost často pak zapomínáme přepnout kotel na manuál nebo, nebo programování upravit, pokud se náš časový harmonogram změní. Pokud například začneme odcházet z domova o hodinu dříve, protože už dítě nevodíme do školky na devátou, ale do první třídy na osmou a schéma si nezměníme, zbytečně hodinu navíc topíme a spotřebováváme energii. Ale ani s manuálním ovládáním bychom neměli zapomínat na to, že jít s extrému do extrému se nevyplácí – vystydlý dům se bude déle ohřívat, lépe je ho mít průběžně zatemperovaný a teplotní komfort jen upravit dle momentální situace. Spotřebu plynu nám může snížit i vhodné zateplení objektu a v zimě také rozumné větrání. Větrat by se nemělo permanentně ventilačkou, ale rychle a krátce dokořán otevřeným oknem.
S tímto názorem se ztotožňuji, že stačí dodavateli pohrozit odchodem a hnedka se o mě začne zajímat a nabízet hory doly jen abych mu neutekl, ale pro mě to byla jen známka toho, že pokud bych se sám neozval, byl by jim nějakej Houška úplně putna a platil bych jim pořád ty samý peníze a oni by byli spokojení. Co by se taky dominanti zajímali, že? Nicméně na popud toho jsem jim zamával a teďka jsem spokojený u Comfort energy, kde se o mě zajímají a cenu za plyn i elektrický proud mám asi tak o jednu měsíční zálohu nižší což se mi opravdu líbí.
Nejvíce jsem byla spokojena se Stabil Energy.Nejdříve jsem měla strach z předčasného ukončení smlouvy.Moje obavy byly zbytečné, když za mě zaplatili poplatek za předčasné ukončení smlouvy.
Já jsem teda hrozně rád, že my už doma plyn na vytápění nepoužíváme. Plynový kotel sice pořád mám, ale nevyužívá se. S těmi cenami plynu to prostě nemělo smysl. Místo toho jsem zabrousil na https://www.levnekrby.cz/ a koupil jsem domů krbová kamna. Je s tím sice trochu víc práce, hlavně co se týče přípravy dřeva, ale ve výsledku to vyjde podstatně levněji než topení plynem.